Categories
Kursy i szkolenia Uncategorized

Jak wybrać dobre szkolenie z rachunkowości?

Ilość szkoleń z rachunkowości oferowanych przez różnego typu szkoły jest w Polsce naprawdę imponująca. Z tego powodu może zrodzić się w nas pytanie: jak rozpoznać, że dany kurs jest lepszy od drugiego? Jak wybrać kurs, który faktycznie zwiększy nasze kwalifikacje zawodowe?

Krótkie kursy?

Mimo że zawód księgowego został uwolniony, nie powinniśmy wierzyć w szkolenia z rachunkowości trwające jedynie kilka godzin. Nikt bowiem nie jest w stanie przekazać nam całej potrzebnej wiedzy do wykonywania tego zawodu w dzień lub dwa. Co prawda, będziemy mogli otworzyć własne biuro rachunkowe po odbyciu tego rodzaju szkolenia, jednak nie będzie to na pewno działanie etyczne i odpowiedzialne wobec naszych potencjalnych klientów.

Należy więc zapamiętać, że zdobycie kompendium wiedzy potrzebnej do wykonywania zawodu księgowego zajmuje co najmniej 100 godzin. Szkolenia krótsze można traktować jedynie jako formę zdobywania podstaw wiedzy z zakresu rachunkowości bądź jako uzupełnienie i odświeżenie wiedzy już posiadanej.

Czy cena nie jest za niska?

W przypadku szkoleń z rachunkowości można mówić o ogromnej rozpiętości cenowej. Istnieją bowiem kursy, których koszt mieści się w granicach 200 złotych, podczas gdy inne szkolenia kosztują nawet 5-krotnie więcej. Warto więc upewnić się, z czego wynika niska bądź wysoka cena kursu.

Najtańsze są bowiem szkolenia z rachunkowości, które nie obejmują części praktycznej. Jeżeli więc jesteśmy laikami w dziedzinie księgowości, tego typu kursy nic nam nie dadzą. Są one odpowiednie jedynie dla tych osób, które potrzebują poznać nowe podstawy prawne obliczania podatków czy też wypłacania wynagrodzeń. Pozostałe osoby muszą szukać kursów obejmujących także naukę obsługi programów księgowych, prowadzenia ewidencji sprzedaży czy księgi przychodów i rozchodów. Obecnie normą jest, że wszystkie te dokumenty powstają w programach takich jak: Płatnik, Symfonia czy Optima, gdyż czasy, w których księgowy pracował z długopisem i kalkulatorem dawno odeszły w niepamięć.

Materiały dydaktyczne w cenie

Należy podkreślić, że liczba materiałów dydaktycznych potrzebnych do przeprowadzenia profesjonalnego szkolenia z rachunkowości jest bardzo duża. Z tego powodu powinno się wybierać jedynie te kursy, w których koszt materiałów i pomocy naukowych jest wliczony w cenę. W przeciwnym razie narazimy się bowiem na ogromne koszty ich zakupu lub kserowania – dokumentacja księgowa obejmuje bowiem setki stron, ustaw, prezentacji i ćwiczeń, bez których odbycie kursu i zdanie ewentualnego egzaminu końcowego nie jest możliwe.

Potwierdzenie odbycia kursu to nie certyfikat

Niesłychanie ważną kwestią jest też to, czy dane szkolenie z rachunkowości umożliwia zdobycie certyfikatu potwierdzającego zdanie egzaminu zgodnego z rozporządzeniem wydanym przez Ministra Edukacji Narodowej, czy też jedynie uzyskaniem potwierdzenia odbycia kursu. Potwierdzenie nie oznacza bowiem, że dana osoba posiada jakiekolwiek umiejętności, podczas gdy certyfikat uzyskany przez zdanie egzaminu jest respektowanym przez pracodawców dokumentem.