Categories
Uncategorized

Zabezpiecz się przed korozją, wykorzystując dobre obróbki blacharskie

Odpowiednie odprowadzenie wody, ochrona przed wiatrem oraz wygląd naszego budynku są bardzo ważne. Dlatego nad wykończeniem naszego dachu warto zastanowić się już podczas jego projektowania i wybierania materiału. To od tego zależy, jak długo będziemy mogli się cieszyć dachem nad głową bez konieczności jego remontowania.

Jak leje się woda to na pewno z łączeń

Wiadomo, że budowa domu kosztuje zawsze dużo siły, energii i oczywiście pieniędzy. Warto więc od początku do końca wszystko tak planować, żeby po jej skończeniu nie trzeba było przez długi czas robić żadnego remontu. Tutaj na pewno istotną rolę będzie pełnił nasz dach, który najbardziej ochrania nas przed zmienną pogodą. Dlatego tak ważne jest, żeby dobrze wykonać obróbki blacharskie. Nie tylko uszczelnią nam wszystkie newralgiczne miejsca, ale również zabezpieczą dach przed wiatrem. Są to również elementy, które wpłyną na cały wygląd budynku i od nich także zależy czy będzie on wyglądać estetycznie. Obróbki blacharskie najczęściej wykonane są w tym samym kolorze co dach, standardowe dostępne są w wersjach o długości do 6 metrów i grubości do 2 cm. Najlepiej zaopatrzeć się w nie u tego samego producenta, którego wybraliśmy przy zakupie materiału na dach. Co ważne, warto o nich pomyśleć już na etapie zamawiania tego drugiego, żeby wszystko mogło przyjechać jednym transportem. Obróbki bowiem często mogą być za duże do przewiezienia ich zwykłym samochodem osobowym.

Pamiętaj o wentylacji swojego dachu

Niezwykle istotne jest zapewnienie cyrkulacji powietrza między membraną, a pokryciem dachowym. Jeżeli nie będzie dostępu powietrza, to gromadząca się tam wilgoć doprowadzi do rozwoju pleśni lub grzyba i nie tylko będzie to trujące dla użytkowników, ale również wpłynie na trwałość materiałów w konstrukcji. Jedną z istotniejszych części jest tutaj kalenica, zrobiona jest zazwyczaj z gliny i układana na grzbiecie dachu. Zabezpiecza łączenia przed nieszczelnością, a przy tym, jeśli odpowiednio ją zamontujemy, używając dyfuzyjnych taśm kalenicowych, będzie umożliwać właściwą wentylację. Taśmy odprowadzają na zewnątrz parę wodną i powietrze, które gromadzi się pod dachem, a przy tym jest szczelnie połączona z dachówkami, więc nie przepuszcza wody czy wilgoci. Do tego możemy ją również dopasować kolorystycznie do naszych materiałów.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal.