Categories
Uncategorized

Gniazdko elektryczne zdalnie sterowane

Obecna epoka obfituje w rozwiązania technologiczne mające na celu zapewnienie nam jak największej wygody i komfortu. Z drugiej strony coraz więcej czasu spędzamy w pracy, jesteśmy zabiegani i przemęczeni. A to sprzyja zapominalstwu.
Na szczęście producenci sprzętu elektrycznego, w tym gniazdek elektrycznych, postanowili nieco nam ułatwić tą ciężką egzystencję i stworzyli gniazdka zdalnie sterowane.

Jak to działa?

Gniazdko elektryczne wyposażone jest w moduł WiFi, a zatem do poprawnego działania instalacji będziemy potrzebowali także routera. Urządzenie obsługiwane jest zdalnie z dowolnego tabletu lub smartfona z systemem operacyjnym Android lub Apple iOS, a sama aplikacja umożliwiająca sterowanie gniazdkiem elektrycznym jest bardzo prosta w obsłudze, wręcz intuicyjna. Komendą sterującą gniazdkiem elektrycznym może być zarówno wiadomość SMS i połączenie głosowe przychodzące.
Montaż takiego gniazdka jest bardzo prosty i polega na umieszczeniu go bezpośrednio w zwykłym gnieździe wtyczkowym.

Funkcje dodatkowe.

Podstawową zaletą jest oczywiście możliwość sterowania naszym gniazdkiem z dowolnego miejsca na kuli ziemskiej. Ponad to część gniazdek ma jeszcze szereg bardzo praktycznych rozwiązań:
– możliwość zaprogramowania harmonogramu pracy. Funkcja ta pozwala nam tak zaprogramować gniazdko elektryczne, że w konkretnych porach będzie ono włączało sprzęt do niego wpięty. Zatem, jeśli mamy w zwyczaju co wieczór prasować ubrania, wystarczy odpowiednio ustawić gniazdko i będzie ono o ustalonej porze włączało żelazko;
– inną praktyczną funkcją, w którą wyposażona jest część gniazdek, jest opcja monitorowania poboru energii elektrycznej podłączonych do niego sprzętów;
– funkcja antykradzieżowa pozwala cyklicznie włączać i wyłączać urządzenia w domu, np. telewizor. Imituje to naszą obecność w mieszkaniu i odstrasza potencjalnych złodziei;
– rzecz jasna takie gniazdka są dostępne także w wersji podwójnej i większej.

Nie tylko światło.

Właściwie wszystkie sprzęty domowego użytku możemy podłączyć do sterowanych zdalnie gniazdek elektrycznych. Nie tylko czajnik czy pralkę, ale także rolety w oknach i ogrodowe zraszacze do roślin.
Jeśli więc jesteśmy w pracy i niespodziewanie na zewnątrz wyszło słońce i zrobiło się gorąco, wystarczy sięgnąć po swojego smartfona i jedna prostą komendą zasłonić rolety w całym domu.

Czy to rozwiązanie ma wady?

Tak, jak każde inne. Podstawowym zagrożeniem jest możliwość dokonania włamania do sieci domowej WiFi. Dlatego należy stosować odpowiednie zabezpieczenia, a takim są protokoły bezpieczeństwa WPA2 i pokrewne.

Podsumowując….

Gniazdko elektryczne sterowane zdalnie jest rewelacyjnym rozwiązaniem dla osób zapracowanych, które pragną mieć w każdej chwili kontrolę nad tym, jak pracują ich domowe urządzenia.

Artykuł został stworzony opierając się o materiały firmy Egniazdka.