Categories
Praca Uncategorized

Jak napisać profesjonalne CV

Profesjonalne CV jest najważniejszą rzeczą, która decyduje o naszym przyjęciu do wymarzonej pracy. Jednak na co powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę, aby wyróżnić się z tłumu? Podstawowym elementem, który gwarantuje nam, iż przyszły pracodawca zwróci uwagę na nasz życiorys jest dobrze sformatowany dokument. Dobranie odpowiedniego szablonu a także zadbanie o to, aby życiorys był czytelny daje nam większe szanse. Powinniśmy postarać się, aby akapity był rozmieszczone w sposób logiczny, a czcionki oraz styl tekstu ujednolicony. Kolejną zasadą jest dopasowanie życiorysu do ogłoszenia. I z pewnością nie jest to “naginanie faktów” jednak chodzi tu przede wszystkim o wypuklenie naszych zalet tak, abyśmy jak najlepiej wpasowali się na stanowisko, na które chcemy aplikować. Warto przedstawić pracodawcy nasze mocne strony, pochwalić się naszymi zaletami. Następnym punktem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest zawarcie jedynie najistotniejszych kwestii. Nie powinniśmy zalewać przyszłego pracodawcy informacjami, które nie są na tyle ważne, aby były warte jego uwagi. Być może właśnie przez to podczas czytania naszego życiorysu pominie najważniejsze dla nas fakty i nim się obejrzymy odpadniemy z rekrutacji. Życiorys nie może być także zbyt długi, aby nie zanudzić przyszłego czytelnika.

Na co zwrócić uwagę w profesjonalnym CV?

Ważnym elementem jest także rubryka dotycząca zainteresowań. Jeżeli mamy jakieś nietuzinkowe zainteresowania to warto się tym pochwalić w myśl zasady: jeżeli posiadamy hobby i z pasją je realizujemy, to również z takim samym zapałem podchodzimy do swojej pracy. Jeżeli jednak nie posiadamy żadnych zainteresowań, to raczej nie powinniśmy pisać że nasze zainteresowania to muzyka i sport, ponieważ jest to informacja zbyt ogólna i bardzo często występująca w profesjonalnych życiorysach.
Dodatkowym atutem, jakim możemy się pochwalić w życiorysie jest znajomość języka obcego. Jednak w dzisiejszych czasach doskonała znajomość języka angielskiego często nie jest wystarczająca, dlatego jeżeli opanowaliśmy umiejętność posługiwania się innym językiem obcym niż język angielski, warto to zaznaczyć. Należy przy tym pamiętać, aby nie podawać nieprawdziwych informacji, ponieważ prawda prędzej czy później i tak wyjdzie na jaw.

Stosując się do podanych wyżej wskazówek, podczas kreowania naszego życiorysu, z pewnością nie będziemy mieli trudności. Stworzenie profesjonalnego CV gwarantuje nam, iż nasz życiorys nie wyląduje od razu w koszu, a przyszły pracodawca z zaciekawieniem będzie czytał informacja zawarte nasz temat.