Categories
Finanse Uncategorized

Ułatwienia dla właścicieli firm

Założenie własnej działalności gospodarczej jest coraz łatwiejsze. Nie ma już problemu z zarejestrowaniem firmy i świadczeniu usług. Najtrudniejsze jest jednak prowadzenie dokumentacji księgowej czy rachunkowej. Coraz więcej firm korzysta z programów finansowo księgowych. Dzięki nim można między innymi bez problemu prowadzić księgę przychodów i rozchodów.

Do czego są przydatne programy finansowo księgowe


Pozwalają one na ustalenie budżetu firmy, segregację dokumentów. Są niezwykle pomocne przy procesie ewidencji ryczałtowej, tworzeniu faktur, rozliczeń, czy też rejestrów VAT i środków trwałych. Mają również możliwość przechowywania dokumentów na dysku komputera. Te bardziej nowoczesne programy finansowo księgowe umożliwiają trzymanie wszelkich dokumentów w zabezpieczonej chmurze. Polega to na tym, iż każdy, kto ma dostęp do internetu oraz dane zabezpieczające, może korzystać z dokumentów wygenerowanych w programie finansowo księgowym. Jest to o tyle przydatne, iż wielu pracowników zdalnych może w ten sposób wykonywać swoje obowiązki. Jest to również dodatkowe zabezpieczenie plików.

Jak wybrać program


Należy wybrać program finansowo księgowy przeznaczony do typu działalności. Różnią się one w zależności od tego jaki rodzaj dokumentacji oraz raportów dany rodzaj działalności musi wypełnić. Kolejną ważną kwestią doboru programów finansowo księgowych są ich możliwości. Należy zastanowić się czy potrzebujemy dodatkowych ułatwień takich jak: szkolenie z obsługi programu w formie e-lerningu, dostęp do aktualizacji bez dodatkowych opłat, możliwość korzystania z chmury, pomoc merytoryczna, przykładowe wzory dokumentów. Jest też dostępnych wiele dodatkowych funkcji niezwiązanych z rachunkowością oraz finansami, ale z samą dokumentacją wewnętrzną firmy. Często nie opłaca się kupno najdroższych programów finansowo księgowych z myślą, iż są one najlepsze ze względu na cenę. Konieczna jest dokładna weryfikacja funkcjonalności. Cena nie zawsze świadczy o jakości, a gdy dane oprogramowanie zawiera zbyt wiele funkcji, to jest to jedynie utrudnienie.