Categories
Uncategorized wyposażenie wnętrz

Jaką kabinę prysznicową wybrać?

W sklepach dostępny jest bardzo duży asortyment wyposażenie do łazienek. Wybór konkretnych rozwiązań jest najczęściej podyktowany wielkością danej łazienki, możliwościami finansowymi oraz funkcjonalnością.

Podstawowe rodzaje kabin prysznicowych

Kabiny można podzielić na różne rodzaje przede wszystkim ze względu na ich umiejscowienie we wnętrzu. Zazwyczaj w przypadku mniejszych łazienek nie ma większego wyboru i trzeba zdecydować się na kabinę o konkretnym kształcie oraz wymiarach. W takim przypadku najczęściej wybiera się modele narożne, wnękowe lub przyścienne.

Kabiny prysznicowe wolnostojące to alternatywa, która sprawdzi się jedynie w większych łazienkach, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na wybór takiego modelu. Jednocześnie są one bardzo ciekawe pod względem estetyki, często stworzone według oryginalnych projektów oraz wykonane z najlepszych materiałów. To również wpływa na ich ceny, które są stosunkowo wysokie w porównaniu do innych modeli.

Kabiny prysznicowe narożne

Narożne kabiny należą do najpopularniejszych i są bardzo często wybierane do stosunkowo niedużych łazienek. Wiele modeli tego rodzaju to jedynie drzwi i ścianka lub też łuk frontowej ściany. Ograniczona ilość elementów sprawia, że kabina jest łatwiejsza w montażu. Jednocześnie warto brać pod uwagę, że czyszczenie płytek łazienkowych jest dużo łatwiejsze niż utrzymanie w czystości szyby kabiny.

Zaletą narożnych kabin prysznicowych jest również stosunkowo duży wybór różnych wzorów i kształtów dostępnych modeli. Duża różnorodność pozwala na znalezienie rozwiązania, które będzie najbardziej funkcjonalne i jednocześnie dopasowane do wystroju danej łazienki pod względem estetycznym.

Sposób montażu

Kabina prysznicowa może zostać zamontowana na wannie, na brodziku lub też bezpośrednio na podłodze. Ostatnie rozwiązanie zyskuje coraz więcej zwolenników. Taka kabina prezentuje się ciekawie pod względem wizualnym, jednocześnie na rynku dostępnych jest wiele funkcjonalnych systemów odpływów. Jednocześnie nie ma progu, dlatego jest korzystna z punktu widzenia osób starszych, a także niepełnosprawnych.

Osoby, które nie chcą rezygnować z posiadania wanny i jednocześnie nie dysponują wystarczającą dużą ilością miejsca w łazience, mogą zainwestować w parawany montowane na wannie. Jest to stosunkowo prosta i tania alternatywa.

Kształt kabiny

Kształty kabin prysznicowych są bardzo różnorodne i zależą jedynie od wyobraźni projektanta oraz od funkcjonalności danego rozwiązania. Kształt może opierać na planie prostokąta, pięciokąta, koła, elipsy i wielu innych. Wybór konkretnego modelu będzie w dużym stopniu podyktowany funkcjonalnością, zwłaszcza w małej łazience. Tam, gdzie trzeba ograniczyć ilości zajmowanej przestrzeni do minimum sprawdzi się np. narożna kabina na planie koła.

Przy wyborze dobrej kabiny prysznicowej trzeba brać pod uwagę bardzo wiele czynników. Dlatego przed zakupem warto zapoznać się z modelami, które są dostępna na rynku. Różnią się one pod względem wielu różnych parametrów, wpływających na cenę oraz wygodę codziennego korzystania z wybranej kabiny w republika szkla.