Categories
Sport Uncategorized

Stojak rowerowy musi być dopasowany do potrzeb rowerzystów

Na rynku istnieje bardzo dużo rodzajów stojaków przeznaczonych dla rowerów, nie wszystkie jednak spełniają dobrze swoje funkcję. Mogłoby się wydawać, że rower można przypiąć do drzewa czy byle jakiego płotka. Takie myślenie może jednak sprawić, że szybko pożegnamy się z naszym jednośladem. Jakie cechy ma odpowiedni stojak?

Budowa ma ogromne znaczenie

Przede wszystkim ważny jest kształt stojaka. Do niedawna najbardziej popularne były niskie stojaki, w które wkładaliśmy przednie koło i je ostatecznie przypinaliśmy zabezpieczeniem. Poskutkowało to tym, że złodzieje nauczyli się szybko wykręcać koło, a tym samym kraść bardziej wartościową ramę. Najlepsze stojaki są dość wysokie, mają co najmniej 80 centymetrów wysokości, dzięki czemu większość rowerów możemy wtedy przypiąć za ramę, której kradzieży chcą dopuścić się złodzieje. Stojak rowerowy musi być głęboko osadzony w ziemię. Nie ma mowy o ruchomych podstawkach, przez które będzie można przestawić stojak, a tym samym zabrać go razem z rowerem. Musi być stabilny i odporny na działanie różnych warunków atmosferycznych, jak silne wiatry czy śnieżyce. Nikt nie będzie bowiem demontował stojaków na czas zimy czy w gorszą pogodę, nawet jeśli nikt nie będzie z nich korzystał.

Dobrze dobierzmy miejsce

Nie bez znaczenie jest miejsce, gdzie stojak rowerowy zostanie postawiony. Przede wszystkim nie może on bowiem przeszkadzać przechodzącym ludziom. Odpada więc stawianie go przy chodniku, bo przecież rower będzie zawsze wystawał trochę za stojak, tym samym zajmując miejsce. Dobrze jest postawić go w miejscu mimo wszystko ruchliwym, żeby rowery nie były narażone na kradzież. Im częściej będzie ktoś koło nich przechodził tym mniejsze prawdopodobieństwo, że złodziej znajdzie odpowiedni moment na jego kradzież. Plac powinien być również dobrze oświetlony, a najlepszym rozwiązaniem jest na przykład zamontowanie kamer. Najczęściej inwestorzy łączą takie miejsce z parkingiem dla samochodów, dzięki czemu stojaki nie przeszkadzają, a przy tym jest koło nich ciągły ruch. Zamontowanie kamery jest wtedy jeszcze sensowniejsze. Żeby jeszcze mniej martwić się o kradzież roweru, możemy go oznaczyć. Takie akcje sezonowo zazwyczaj przeprowadza policja lub straż miejska. Dzięki temu rower uzyska unikatowy numer, który będzie można odczytać, ale nie będzie możliwości pozbyć się oznaczenia. Znajduje się ono na ramię i na pewno utrudni sprzedaż złodziejowi. Przy jakiejkolwiek kontroli wróci on szybko do właściciela.