Categories
Motoryzacja Uncategorized

Ubezpieczenia komunikacyjne Gliwice. Kiedy możemy liczyć na nasze OC?

Ubezpieczenie OC czyli od odpowiedzialności cywilnej jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem, który musi posiadać właściciel pojazdu w Polsce. Jego brak wiąże się z wysokimi karami, a w razie wypadku dużymi problemami i obowiązkowym pokryciem wszystkich szkód z własnych pieniędzy. Kiedy zatem działa OC?

Wykupuje właściciel, działa na pojazd

To bardzo ważne, że wykupienie OC następuje zawsze na samochód, nie na osobę. Dlatego jeżeli nie jesteśmy jedynymi użytkownikami pojazdu, to nie musimy na każdego wykupywać osobno ubezpieczenia. Pamiętajmy jednak, że jako właściciel samochodu ponosimy odpowiedzialność za kierowcę. Tym samym jeżeli inna osoba spowoduje wypadek musimy liczyć się z tym, że nasze zniżki się zmniejszą. Opisane tu ubezpieczenia komunikacyjne Gliwice chronią nas w momencie gdy spowodujemy wypadek naszym samochodem lub zrobi to inny użytkownik tego pojazdu. Nie płacimy wtedy kosztów związanych z naprawą uszkodzonego przez nas samochodu, ani za ewentualne leczenie poszkodowanych. Nie dotyczy to jednak naszego auta, chyba, że wykupiliśmy również autocasco. Jeśli jednak się nie zdecydowaliśmy, swoje szkody pokryjemy z własnych pieniędzy.

Kiedy wykupić ubezpieczenie?

Ubezpieczenia komunikacyjne Gliwice OC jest obowiązkowe i każdy pojazd wyjeżdżający na drogę musi taki posiadać. Jeżeli kupujemy nowy samochód, musimy udać się do ubezpieczyciela jeszcze przed wyjechaniem nim z salonu. Często takie usługi oferuje nam dealer, u którego kupujemy pojazd. Jeżeli zdecydowaliśmy się na kupno auta używanego, pojazd ten ma w większości przypadków wykupione OC, tym samym po przerejestrowaniu auta na nas, musimy od razu ubezpieczyć go na nowo. Do firmy poprzedniego właściciela zgłosić natomiast zmianę właściciela i ewentualną chęć przedłużenia OC lub zrezygnowania z ich usług. Pamiętajmy, że to jakie ubezpieczenie zapłacimy zależy od zniżek właściciela, więc nawet jeśli zdecydujemy się na przedłużenie OC, nie oznacza to, że zapłacimy za nie taką samą kwotę. Ważne jest aby nie przegapić wykupienia OC w każdym roku, ponieważ za przerwę w jego posiadaniu zapłacimy kary. Jest ona zależna od długości nieposiadania OC. Nie ma możliwości, żeby jej uniknąć, OC musi być nieprzerwane.