Categories
IT Uncategorized

Wykorzystaj serwery wirtualne w swojej firmie

Nie ma w dzisiejszych czasach firmy, która nie korzystałaby z zasobów internetowych i nie pracowała na komputerach z podłączeniem do globalnej sieci. Niezależnie od tego, co produkujemy, czy jakie oferujemy usługi dostęp do danych jest nam niezbędny.

Fizyczne czy wirtualne

Przechowywanie dużych ilości danych, jakimi dysponuje Twoja firma może być problematyczne, szczególnie, jeśli chcesz, żeby tymi danymi posługiwała się liczniejsza część Twoich pracowników, niż tylko Ty. Musisz znaleźć narzędzie, dzięki któremu wszyscy będą mieli dostęp do danych, a operacje na nich przeprowadzane będą przebiegały, jak najszybciej. Większość zakładów, firm i przedsiębiorstw nadal posługuje się serwerami fizycznymi. Serwer to po prostu komputer o naprawdę dużej mocy, który jest podłączony do sieci dwadzieścia cztery godziny na dobę siedem dni w tygodniu. Tylko, że zakup takiego serwera na własność to naprawdę duży koszt, mało która firma może sobie na to pozwolić, szczególnie na początku swojej działalności. Nie mówiąc już o tym, ze tak naprawdę nigdy nie wykorzysta samodzielnie mocy takiego serwera. Kupuje, więc sprzęt, który właściwie w większości jest jej całkowicie zbędny. Powstaje dylemat, czy kupować serwer, z którego będzie się korzystało w bardzo ograniczonym stopniu, czy może go nie kupować. Tylko, jak działać bez niego. Na szczęście rynek dostrzegł zapotrzebowanie na małe serwery małych firm i obecnie coraz popularniejszym rozwiązaniem są serwery wirtualne.

Wykorzystuj tylko tyle, ile potrzebujesz

Ktoś wpadł na bardzo prosty pomysł, widząc, że wiele firm kupuje drogi sprzęt, choć go nie spożytkuje. To znaczy uznał, że można przecież jeden serwer fizyczny podzielić na mniejsze części za pomocą specjalnego oprogramowania. W ten sposób powstały pierwsze serwery wirtualne, które stopniowo są w coraz powszechniejszym użytku. Mają niemało zalet. Przede wszystkim firma na początku swojej drogi nie musi inwestować w kosztowny sprzęt, którego nie wykorzysta w pełni i, który nie zawsze jest gdzie wstawić, jeśli pierwotne biuro przedsiębiorstwa jest niewielkie. A tak zazwyczaj jest. Taka firma wykupuje sobie abonament na serwerze wirtualnym i dostaje dokładnie tyle miejsca, ile potrzebuje, gdy się rozbudowuje, zawsze może dokupić większą ilość miejsca. Prosta sprawa. Dodatkowo dużą zaletą jest to, że nikt nie wymaga od właściciela firmy ani od jego pracowników obsługi technicznej serwera. Serwery wirtualne mają tę zaletę, że płacimy za miejsce oraz za to by cały czas mieć do tego dostęp. Wszelkie awarie usuwać ma administrator danego serwera, z którym cały czas mamy kontakt. To również pozwala nam zaoszczędzić, ponieważ nie każdy potrafi naprawić serwer, a posiadając własny za każdym razem, gdy działo się coś złego trzeba było wzywać fachowca. I oczywiście mu zapłacić.

Korzystaj do woli

Na jednym serwerze może być umiejscowionych nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt firm. I nie ma w tym żadnego niebezpieczeństwa. Korzystają one z jednej pamięci, z jednego procesora, jednak ich dane są od siebie całkowicie odseparowane. Serwery wirtualne gwarantują nam bezpieczeństwo. Bez obaw możemy ich używać i przechowywać na nich nawet najważniejsze dane i projekty. Dzięki serwerowi możesz oczywiście również tworzyć firmowe maile dla swoich pracowników i to bez żadnych ograniczeń, możesz także umiejscowić na nim niezbędne do Twojej pracy domeny. Bardzo przydatne jest również to, że serwery wirtualne tworzy się w ciąg kilku minut. Jeśli tylko potrzebujesz więcej miejsca, zaraz je będziesz miał.