Categories
Sport Uncategorized

Właściwy spadochron ważny dla bezpieczeństwa skoku

Najistotniejszym elementem każdego skoku spadochronowego oprócz odpowiedniego przygotowania poprzez kurs spadochronowy jest właśnie spadochron. To dzięki niemu osoba skacząca z określonej wysokości stopniowo wytraca prędkość do momentu bezpiecznego lądowania, dlatego tak ważne jest, by sprzęt ten był niezawodny i całkowicie bezpieczny. Wszystkie spadochrony zbudowane są z czaszy połączonej z uprzężą przy pomocy linek, a ich wielkość i kształt w dużej mierze zależy od tego, do jakich celów zostaną przeznaczone.

Budowa spadochronu

Każdy spadochron bez względu na jego przeznaczenie zbudowany jest z dwóch czasz głównej i zapasowej, oraz uprzęży, do której przymocowuje się skoczek i która połączona jest z czaszą za pomocą linek. Oprócz tego wyróżnić można także taśmę z zawleczką, oraz nośną i linkę sterowniczą, slajder, pilocik i osłony.

Oprócz powyższych elementów w spadochronach wyróżnić można także uchwyt i zamki wyczepne, uchwyt, który otwiera spadochron zapasowy, a także automat AAD, czyli zabezpieczenie umożliwiające automatyczne otworzenie się spadochronu zapasowego w razie awarii czaszy głównej, lub nie otwarcia się jej w określonym czasie na odpowiedniej wysokości podczas swobodnego spadania. Wszystkie wymienione wyżej elementy są stałymi akcesoriami, jakie powinien posiadać każdy dobry i bezpieczny spadochron, a wszelkie kwestie związane z jego prawidłowym użytkowaniem obejmuje kurs spadochronowy, który należy odbyć przed przystąpieniem do skakania.

Wyposażenie skoczka

Odpowiednio wyposażony spadochron nie wystarczy, by skoczek czuł się w powietrzu wystarczająco bezpiecznie. Do tego potrzeba także właściwego wyposażenia, które pozwoli skaczącemu być przygotowanym na różne sytuacje, które mogą spotkać go podczas lotu, a także umożliwią orientacje w terenie, na którym skacze. Istotną sprawą ze względu na bezpieczeństwo jest posiadanie kasku ochronnego na głowę, a także noża, którym będzie można odciąć linki spadochronu, jeśli dojdzie do ich zaplątania. Na kasku można także wedle własnego uznania umieścić kamerkę, która zarejestruje przebieg całego lotu ze spadochronem.

Ważna z punktu widzenia profesjonalnego skoczka jest także obecność urządzeń pomiarowych, a szczególnie wysokościomierza, który poinformuje np. przy pomocy sygnałów dźwiękowych, bądź za pomocą elektroniki o aktualnej wysokości względem ziemi, na jakiej skoczek się znajduje.

Rodzaje spadochronów

Każdy, kto uczęszczał na kursy spadochronowe wie, jak wiele jest technik skakania i jak dużo jest spadochronów, które dzieli nie tylko budowa, ale i przeznaczenie. Spadochrony osobowe główne służą do swobodnego i powolnego opadania osób, natomiast przy pomocy towarowych transportuje się towary z samolotów do konkretnych stref zrzutu, co popularne jest szczególnie w wojsku. Spadochrony sportowe natomiast służą do skakania rekreacyjnego i uprawiania sportów ekstremalnych, co z każdym rokiem zyskuje na popularności, a ratownicze wykorzystuje się do celów ratunkowych osób znajdujących się na pokładzie samolotów czy helikopterów.