Categories
Uncategorized wyposażenie wnętrz

Lampy sufitowe- gdzie i jak je zawiesić?

W chwili obecnej na rynku wybór lamp sufitowych jest ogromny. Można postawić na żarówki, świetlówki, halogeny czy lampki LED. Lampy sufitowe wciąż jednak są podstawowym źródłem oświetlenia w domu czy mieszkaniu. Dobrze dobrane mogą zmienić charakter wnętrza, dodać mu elegancji lub uczynić bardziej przytulnym. Modeli jest mnóstwo – klasyczne żyrandole, plafony, lampy wielopunktowe, podwójne, pojedyncze itd. Dzięki odpowiednio wybranym lampom sufitowym wnętrze może być piękne i komfortowe zarazem. Czym sugerować się podczas zakupu? Jak powinna wyglądać idealna lampa do jadalni?

Jak wybrać lampę sufitową?


Podczas wyboru lamp sufitowych trzeba wziąć pod uwagę wielkość wnętrza. Na jej podstawie można wybrać odpowiednią wielkość lampy. Najlepiej zmierzyć długość i szerokość danego pokoju w centymetrach, a następnie pomnożyć przez 2,5. Otrzymana wartość to średnica lampy. Istotną kwestią jest także rodzaj lampy sufitowej. Nie we wszystkich wnętrzach sprawdzą się bowiem żyrandole i modele widzące. W pomieszczeniach nieco niższych oraz w łazience lepiej postawić na plafony lub oprawy wpuszczone w sufit. Również w pokoju dziecięcych lepiej unikać elementów wiszących, gdyż łatwo o nie zaczepić podczas zabawy. Lepszym rozwiązaniem jest plafon.

Lampy sufitowe do jadalni – jakie wybrać?


Lampa sufitowa znajdująca się nad stołem to bardzo ważny element każdej jadalni. Pozwala ona na stworzenie wyjątkowego nastroju podczas posiłków. Jeśli jadalnia stanowi część salonu to taka lampa pomoże oddzielić część wypoczynkową od jadalnianej. Na jakiej wysokości najlepiej ją zawiesić? W jadalni lampa powinna zostać„ zawieszona niżej niż w innych pomieszczeniach, ale oczywiście nie za nisko. Komunikacja nie może zostać w żaden sposób zakłócona. Idealna wysokość to około 70-75 cm nad stołem. Jakiej wielkości powinna być lampa sufitowa przeznaczona do jadalni? Nie może przytłaczać i być za duża, ale jednocześnie na tyla szeroka aby oświetlała cały blat. Najlepiej postawić na model o średnicy 30-35 cm mniejszej niż stół.

Jeżeli szukasz więcej informacji na temat lamp to wrejdź na stronę Lampy sufitowe – Homelight