Categories
Uncategorized Zdrowie

Dlaczego kobiety decydują się na powiększanie piersi?

Współczesna chirurgia plastyczna przewiduje wiele metod powiększania piersi, jednak największą popularnością wciąż cieszy się technika zakładająca użycie silikonowych implantów. Pomimo znacznego stopnia inwazyjności operacji i ryzyka wystąpienia powikłań, zdecydowana większość pań odwiedzających gabinety chirurgów plastycznych decyduje się właśnie na tę metodę. Istnieje jednak opinia, że powiększanie piesi implantami nie jest wskazane dla kobiet w średnim wieku i starszych. Jak jest w praktyce? Czy wiek pacjentki rzeczywiście może wpływać na przebieg i sam efekt operacji? Jaka jest motywacja kobiet, które poddają się zabiegowi powiększenia biustu? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Zabieg powiększenia piersi ma na celu nie tylko zwiększenie rozmiaru biustu, ale także modelowanie jego kształtu, a bardzo często również zatuszowanie pewnych niedoskonałości w anatomicznej budowie ciała. Najliczniejszą grupę pacjentek stanowią kobiety między 20 a 40 rokiem życia. Warto zaznaczyć, że powody, dla których kobiety powiększają piersi, z reguły są diametralnie różne.

DLACZEGO KOBIETY DECYDUJĄ SIĘ NA ZABIEG POWIĘKSZENIA PIERSI?

Kształtny, obfity biust od zawsze wpisywał się w obraz idealnej kobiety. Dążenie do osiągnięcia doskonałości fizycznej, widoczne jest praktycznie od zawsze, jednak w czasach obecnych, pragnienie to jest znacząco spotęgowane poprzez lansowane trendy. Gwiazdy kina, modelki, gwiazdy estrady – zdecydowana większość przedstawicielek show-businessu to posiadaczki idealnie kształtnych piersi. Nic więc dziwnego, że tak wiele kobiet, porównując swoje ciało do przyjętego wzorca piękna, ma wrażenie, że czegoś im brakuje.
Mały biust jest najczęstszym źródłem kobiecych kompleksów. Młode kobiety próbują zmienić ten stan za pomocą biustonoszy typu push-up, jednak najczęściej dochodzą one do wniosku, że nie obejdzie się bez interwencji chirurga. Największa grupa pacjentek, które decydują się na powiększanie piersi, to kobiety po 20 roku życia.
Sporą grupę stanowią także 30- latki. W tym przypadku zabieg powiększenia piersi, najczęściej podyktowany jest chęcią przywrócenia im jędrności. Wiele kobiet po 30 roku życia ma już za sobą poród. U większości pań, które decydują się na karmienie piersią, dochodzi do dość znaczącej utraty jędrności piersi. Wynika to z faktu, że po zakończeniu karmienia piersią, tkanka gruczołowa może ulec zanikowi. W rezultacie biust znacząco traci na atrakcyjności.
Na powiększanie biustu często decydują się też panie w średnim wieku. W ich przypadku, najczęstszą motywacją jest chęć odmłodzenia swojego ciała. Działalność czasu odciska ślad na każdej kobiecie, od tego nie ma żadnych wyjątków. Z biegiem lat biust traci na jędrności, co jest naturalnym efektem procesu starzenia.

WIELE POWODÓW, JEDNA MOTYWACJA

O ile pacjentki w różnym przedziale wiekowym decydują się na zabieg z różnych powodów, to właściwie w każdym z przypadków można odnaleźć jeden wspólny mianownik, którym jest poprawa psychicznego samopoczucia. Biust uważany jest za największy atrybut kobiecości, nie dziwi więc fakt, że wszelkie niedoskonałości w tym obszarze, są źródłem silnych kompleksów. Źródłem złego samopoczucia i niskiej samooceny mogą być nie tylko małe piersi. Kobiety są także niezwykle wrażliwe na wszelkie niedoskonałości w symetrii biustu. Powiększanie piersi, w zdecydowanej większości przypadków, pełni zatem funkcję terapeutyczną – po zabiegu samoocena pacjentek znacząco wzrasta.

WIEK PACJENTKI A ZABIEG

Zabiegowi powiększenia piersi mogą poddać się kobiety w każdym wieku. Nie jest prawdą, że dojrzałe pacjentki są w większym stopniu narażone na odrzucenie wkładki lub na inne powikłania pooperacyjne. Nie jest też prawdą, że silikonowe implanty nie są wskazane dla młodych kobiet, które jeszcze nie urodziły dzieci lub planują jeszcze rodzić. Proteza piersiowa nie zakłóca nowiem laktacji i w żaden sposób nie utrudnia karmienia piersią.
O ile zabieg powiększenia piersi może być wykonany już w momencie, kiedy kobieta ukończy 18 lat, to warto wstrzymać się z ostatecznym podjęciem decyzji. Biust rozwija się bowiem jeszcze przez kolejne dwa lata i dopiero po ukończeniu 20 roku życia, osiąga swój ostateczny kształt.