Categories
Uncategorized

Recykling, czyli drugie życie platyny

Czy wiesz, ze wśród stopów metali, które chętnie przyjmują wyspecjalizowane punkty skupu złomu są nie tylko metale kolorowe typu miedź i nikiel, lecz również szlachetne, w tym srebro oraz platyna? O ile jednak o tym pierwszym czasem ktoś słyszał w kontekście elektrośmieci, to tego drugiego w tym kontekście raczej się nie kojarzy. A to błąd.

Metal ten ma niezwykłe właściwości , a typowy skup platyny pozyskuje je na rzecz co najmniej kilku gałęzi gospodarki. I to całkiem różnych, od motoryzacji poczynając, a na jubilerstwie kończąc. Wynika to chociażby z tego, że platyna nie utlenia się, jest mocno rozciągliwa i… ładnie wygląda. Ta ostatnia cecha ma oczywiście znaczenie głównie dla producentów biżuterii, ale te wcześniejsze mają znaczenie bardziej praktyczne zastosowania.

Dodatkowo warto wiedzieć, ze zasoby złóż zawierających platynę są dość ograniczone, a jej transport kosztowny, co tylko zwiększa zainteresowanie jej w ramach recyklingu. Jednak aby ten był możliwy należy albo mozolnie wyszukiwać odpowiednie produkty wśród niesortowanych śmieci albo postawić na skupy platyny, które odpowiednio rozpropagowane mogą zacząć pozyskiwać większą liczbę surowca.

W praktyce jednak same z siebie nie są punktem docelowym zwykłych, prywatnych osób, dla których często korzystanie z nich byłoby dość niewygodne. Znacznie częściej po drodze są jeszcze pośrednicy, np. serwisy naprawcze czy salony GSM, które skupują różne urządzenia, by następnie rozmontować je na części pierwsze. To, co znajdzie zastosowanie jako części zastępcze trafia wtedy na magazyn danego serwisu. Z kolei wydobyte surowce trafiają do skupu metali szlachetnych.

Więcej informacji można znaleźć w takich miejscach, jak skup platyny ZlomWeglika.pl (firma działająca na południu Polski).